Event Schedule

You can find our Main Stage schedule, our Education Stage schedule and our Contest Judging schedule below.

Main Stage

Our Main Stage will feature live competitions, performances from local artists, and the winners of some of our most popular contests.

11 a.m. Live Contests: Hula Hoop and Limbo with Music from DJ Fusion (FuseBox Radio Broadcast)
11:45 a.m. Performance: After the Flood
12:30 p.m. Live Contests: Watermelon Seed Spitting and Apple Peeling
1 p.m. Performance: Sonic Castaways
2 p.m. Live Contest: Sloppy Joe Eating (Adults Only)
2:30 p.m. Live Contest: Ice Cream Eating (Kids Ages 5-12)
3 p.m. Performance: DMV Soul Line Dance
3:30 p.m. Live Contest: Double Dutch
4 p.m. Live Contests: Whisker Wars and Tattoo
5 p.m. Performance: Letena Dance
5:30 p.m. Performance: King Empire Entertainment Dance Group
5:45 p.m. Performance: Coexist Music Group
6:15 p.m. Live Contest: So You Think You Can Dance Off with Music from DJ Fusion (FuseBox Radio Broadcast)
7 p.m. Performance: DuPont Brass

Education Stage

Whether you want to watch an exercise demonstration or build skills that will improve a life lived in Washington, D.C., our Education Stage will offer talks and demonstrations all day. All classes are coordinated by the volunteer-run, floating school Knowledge Commons DC and, unless otherwise noted, are 45 minutes long. 

11:30 a.m. Flower Arrangement with Kathy Jentz of Washington Gardener Magazine
1 p.m. Public Space Recycling with Anacostia Riverkeeper
2 p.m. Fingerpainting with Liz Liang
3 p.m. Design Your Own Body Weight Training Workout with Gitanjali Borkar of G Moves
4 p.m. Urban Agriculture Panel Discussion
5 p.m. Puppet Demonstration with Genna Beth Davidson of Wit’s End Puppets

Contest Judging

Judging lengths vary by contest.

12 p.m. Kids’ Cupcake (Contest Tent 1)

Ice Cream (Contest Tent 2)

Jams and Jellies (Contest Tent 3)

Longest, Heaviest and Funkiest Looking Vegetables | Tastiest Tomato (Contest Tent 4)
The winners of these contests will be announced on the Main Stage at 2:45 p.m.

1:15 p.m. Wine (Contest Tent 5)

The winners of this contest will be announced on the Main Stage at 6:45 p.m.

1:30 p.m. Pie (Contest Tent 1)

Pupusa (Contest Tent 2)

The winners of these contests will be announced on the Main Stage at 4:45 p.m.

2 p.m. Pickled Foods (Contest Tent 3)

Terrarium (Contest Tent 4)

The winners of these contests will be announced on the Main Stage at 4:45 p.m.

2:30 p.m. Homebrew (Contest Tent 5)

The winners of this contest will be announced on the Main Stage at 6:45 p.m.

3 p.m. Mumbo Sauce (Contest Tent 2)

The winners of this contest will be announced on the Main Stage at 4:45 p.m.

3:30 p.m. Honey (Contest Tent 3)

Bud (Contest Tent 5)

The winners of these contests will be announced on the Main Stage at 6:45 p.m

4 p.m. Bread (Contest Tent 1)

Fiber Art (Contest Tent 4)

The winners of these contests will be announced on the Main Stage at 6:45 p.m.

4:30 p.m. Chili (Contest Tent 2)

The winners of this contest will be announced on the Main Stage at 6:45 p.m.

5:30 p.m. Compost (Contest Tent 1)

Kids’ Photography (Contest Tent 4)

The winners of these contests will be announced on the Main Stage at 6:45 p.m.

Even More Fun

Additional entertainment will take place throughout the day on and around the fairgrounds, including our third annual Pet Parade, the judging of more than 20 contests and trivia in the Beer Garden.